هنر مدرن و اسلامي
هنر اسلامی از دیدن تاریخ

هنر اسلامی چیست؟
گنبد راک، تاج محل، یک کاسه مینا، فرش ابریشم، قرآن - همه اینها نمونه هایی از هنر اسلامی است. اما هنر اسلامی چیست؟
هنر اسلامی یک مفهوم مدرن است که توسط مورخان هنری در قرن نوزدهم ساخته شده است تا طبقه بندی و مطالعه مواد اولیه را که در ابتدا تحت عنوان مردم اسلامی که از قرن هفتم عربستان سقوط کرده بود، مطالعه کنند.
هنر اسلامی و معماری اسلامی بخشی از هنر است که در مناطقی که دین غالب در آنها اسلام بوده است زاده میشود. این نوع هنر در برخی از موارد اوج خود را در ساخت ساختمان های مذهبی و مساجد نمود کامل می یابد. همچنین بخش های از این هنر را در نوشتار و زیبا سازی صفحات قرآن و کتب دینی نیز مشاهده میتوان کرد.
(0) نظر
برچسب ها :هنر اسلامی از دیدن تاریخ
یادداشتی بر فیلم فروشنده؛ مقدمه‌ای برای هیچ
یادداشتی بر فیلم فروشنده؛ مقدمه‌ای برای هیچ

به شخصه همواره از دوست‌داران آثار و سبک کاری اصغر فرهادی بوده‌ام اما فروشنده را ضعیف‌ترین اثر او بعد از ساخت «در باره الی» می‌دانم. فیلمی که دست روی موضوعی بسیار جدی گذاشته اما در پرداخت به آن عقیم است.

متاسفانه جامعه ما در برهه‌های مختلف در مقابل پاره‌ای از موضوعات کندفهم نبوده بلکه در برخورد با آن‌ها کاملا کودن بوده است. مسائل جدی همچون تجاوز، حق زن، قضاوت زودهنگام و موارد دیگری از این دست که همچون آفت‌هایی ملوث شیره انسانیت را از وجود موجودات دوپایی که کمی به انسان‌ها می‌زنند، می‌کشند و پس از گرفتار آمدن به این آفت‌ها اگر بر خودمان خیلی سخت نگیریم، نهایتا موجوداتی ملول هستیم با تنی فربه یا نحیف و فاقد شعور.(0) نظر
برچسب ها :یادداشتی بر فیلم فروشنده؛ مقدمه‌ای برای هیچ
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست! شعری عجیب در زندگی من
Life is the unique scene of our artist زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست

در این مقاله متن ادبی و البته بسیار خواندنی و زیبایی در مورد «زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست» آماده کرده است که پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید چون این قطعه شعر بسیار تاثیر گذار بوده است.

در گذشته نه چندان دور که هنوز اینترنت و وبلاگ و سایت و فیس بوک و توئیتر و از از این حرفا نبود؛ نوجوانان معمولاً یک دفتر خاطراتی داشتند و گاهی آن را به دوستانشان می دادند که بر آن دفتر چیزی به یادگار بنویسند. یکی از اشعاری که زمانی مد شده بود (البته بعد از مد شدن بیت معروف اگر دیدی جوانی بر درختی تکیه…)، این قطعه شعر بود که:


(0) نظر
برچسب ها :طراحی و هنر - شعر و طراحی
درگذشت داوود رشیدی- مروری بر زندگی و کارنامه هنر این بزرگ‌مرد سینمای ایران

خبر غافلگیرکننده امروز برای ما فوت ستاره بزرگ سینمای کشورمان -داوود رشیدی- بود.

پیش‌تر در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بودم وقتی آرام آرام در تمام کردن سال‌های سی سالگی هستید، یکی از چیزهای دردناک، جدایی ناگزیر ستاره‌های دوران کودکی و نوجوانی‌تان از شماست. تا وقتی که کودک بودیم، هیچوقت تصور نمی‌کردیم که ستاره‌های زندگی‌مام از فوتبالیست‌ها گرفته تا هنرپیشه‌ها و هنرمندان، روزی ما را تنها بگذارند، آخر آنها را آنقدر آنها را مملو از طراات و تازگی و شوق برای زندگی می‌دیدم و آنقدر با مفهوم مرگ غریبه بودیم که این ناگزیر را درک نمی‌کردیم.


(0) نظر
برچسب ها : درگذشت داوود رشیدی- مروری بر زندگی و کارنامه هنر این بزرگ‌مرد سینمای ایران
مراسم چهلم عارف لرستانی باحضور هنرمندان برگزار می‌شود

به گزارش آسمونی:یادمان چهلمین روز درگذشت عارف لرستانی بازیگر تلویزیونو سینما دوشنبه یکم خرداد ساعت 18 با حضور اصغر همت رییس خانه تئاتر، پیشکسوتان و هنرمندان عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

Fortieth Lorestani ceremony will be held with the presence of artists مراسم چهلم عارف لرستانی باحضور هنرمندان برگزار می‌شودسخنرانیاصغر همت، سپند امیرسلیمانی و دیگر هنرمندان به همراه حافظ خوانی سپهر محمدی و اجرای زنده موسیقی بخش هایی از این برنامه است.

عارف لرستانی زاده 15 بهمن سال 1350 در شهر کرمانشاه بود. او با مجموعه «جُنگ 77» به کارگردانی مهران مدیری پا به عرصه بازیگری گذاشت.

(0) نظر
برچسب ها : چهلم عارف لرستانی
بیوگرافی پرویز پرستویی
42 بیوگرافی پرویز پرستویی

بیوگرافی پرویز پرستویی :

پرویز پرستویی 2 تیر ۱۳۳۴ در روستای چارلی، شهرستان کبودرآهنگ استان همدان به دنیا آمد. او بازیگر صاحب‌نام سینما، تئاتر و تلویزیون است که موفق به دریافت نشان درجه یک گواهی‌نامه هنری گردیده است. پرویز پرستویی با دریافت چهار سیمرغ بلورینبهترین بازیگر نقش اول مرد از این نظر در بین بازیگران ایرانی رکورددار است.وی متأهل و دارای دو فرزند به نام های بهروز و الناز است.


(0) نظر
برچسب ها : بیوگرافی پرویز پرستویی
از کپی لوگو تا فریب کاری گسترده… (نام و لوگوی محصول خود را طراحی کنیم یا جعل!؟)

دیروز وقتی از خیابان های مرکزی تهران عبور می کردم با بیلبورد تبلیغاتی عجیب یک برند مواجه شدم.

در نگاه اول تصویر احمدرضا عابدزاده یکی از بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال ایران و لبخند اوست که نظر هر رهگذری را به خود جلب می کند، اما به کارگیری چنین فردی در کمپین تبلیغاتی کرم ماساژ هم جالب، و هم تامل برانگیزاست. او که یکی از اسطوره های محبوب ترین و موفق ترین تیم فوتبال تاریخ ایران در دهه ی هفتاد است، برای مردم جایگاه و منزلت ویژه تری از حضور در کمپین تبلیغاتی کرم دارد؛ آن هم کرمی که به نظر نام آشنا هم نیست، امروزه استفاده از افراد سرشناس و ورزشکاران در عالم تبلیغات مسئله ای عادی است و حتما هم بازخورد مناسبی دارد، اما ای کاش این شخصیت تراز اول ورزش کشور برند معتبرتری را برای حضور در این عرصه انتخاب می کرد. (نام و لوگوی محصول خود را طراحی کنیم یا جعل!؟)
janson 0
(0) نظر
برچسب ها :از کپی لوگو تا فریب کاری گسترده… (نام و لوگوی محصول خود را طراحی کنیم یا جعل!؟)
تاریخچه هنر گرافیک و شناسایی ریشه آن
تاریخچه هنر گرافیک و شناسایی ریشه آن

گرافیک از واژهٔ یونانی graphikos است و به معنای آنچه است که مربوط می‌شود به طرح زدن و طراحی. تعریف دیگر از گرافیک هر کار و یا شیوهٔ مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز و یا از انگاره آن است. وبنابراین همهٔپدیده‌هایی را در بر می‌گیرد که ایجاد شده‌اند: به شکل یک نشانه، علامت، نقشه، طراحی، کشیدن از روی یک چیز و به ویژه طراحی خطی یک پدیده.

کتا‎بهای دینی بهترین مثال برای طراحی گرافیک می‌باشند. از جمله این کتابها می‌توان کتابهای انجیل را که در قرن‌های ششم تا نهم میلادی در صومعه‌های ایرلند، اسکاتلند و انگلیس وجود داشت نامبرد. چهار نمونه از کارهای گرافیک در این کتابها را در اینجا نشان می‌دهیم. این کتابها از کارهای گرافیکی عربها و مسلمانان تأثیر پذیرفته‌اند. مسلمانان که نمی‌توانستند مانند یونانیان و رمی‌ها از شکل انسان در تزیین ساختمان‌ها و کتابهای خود استفاده برند. شکل‌های هندسی و خط نگاری را برای ایجاد طرح‌هایتزیینی انتزاعی بکار بردند و از این رو اروپائیان این کارهای گرافیک را اسلیمی آرابسکمی‌خوانند

(0) نظر
برچسب ها :تاریخچه هنر گرافیک و شناسایی ریشه آن
کمی در مورد هنر برندینگ و برندسازی بدانیم
در دنیای واقعی هیچکس به منابع نامحدود، بازارهای بی رقیب، محصولات و خدماتکامل و بدونِ عیب دسترسی ندارد و هیچ قادرِ مطلقی وجود ندارد تا کاری کند که مشتریان همانگونه‌ای فکر کنند که شما می‌خواهید.
لذا با وجود تمامِ این محدودیت‌ها و حقایق، شرکت‌ها نیاز به هنری به نام برندینگ دارند تا بتوانند مشتریان را با خود همراه کنند.
بر همین اساس و در مسیر توسعه برندینگ و بازاریابی باید هزینه کرد؛ مگر می‌شود بدون هزینه کردن، مخاطبین به برند شما توجه کرده و به هویت برند شماپی ببرند! هویت اولیه تمام برند ها در ابتدا با یک لوگو حرفه ای و طراحی یک آرم و لوگو مناسب شروع می شود.
theartofbranding
(0) نظر
برچسب ها :کمی در مورد هنر برندینگ و برندسازی بدانیم
استرالیا میزبان همایش بین المللی علوم، مذهب و هنر اسلامی
http://media.hawzahnews.com/Original/1395/04/24/IMG07265194.jpg

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»،در روزهای 20 تا 23 جولای 2016 همایش بین‌المللی عمومی آزاد «علم، مذهب و هنر اسلامی» در دانشگاه آدلاید در جنوب استرالیا و به منظور تجلیل از تاریخو فرهنگ علمی، کشف و بیان هنرمندانه در جهان اسلام برگزار می‌شود.

نام این همایش از واژه عربی علم گرفته شده است که مفاهیم دانش، هنر و مذهب را شامل می‌شود. همایش بین‌المللی همچنین شامل نمایشگاه عمومی آزادی در گالری هنر جنوب استرالیا می‌باشد و  در آن سخنرانی‌هایی با موضوعات مختلف از جمله: تاریخ هنر اسلامی، رابطه بین دین و علم، همچنین تعارضات و چالش های آن؛ و آینده هنر اسلامی در دنیای دیجیتال ارائه داده می‌شوند.


(0) نظر
برچسب ها :استرالیا میزبان همایش بین المللی علوم، مذهب و هنر اسلامی
هنر اسلامی ایرانی - معماری فوق العاده
هنر اسلامی
(0) نظر
برچسب ها : هنر اسلامی ایرانی - معماری فوق العاده
X